akkurt 2 beleş
Utku ERİKLİ
uerikli61@gmail.com
Okunma Sayısı: 1110
Utku ERİKLİ

SUYA ATILAN CEVİZLER

26 Ocak 2018 tarihli yazısı

Hz.Mevlana Mesnevî-i şerifte şöyle bir hikâye anlatır:

Adamın biri derin bir suyun kenarında bulunan ceviz ağacına çıkmış suya ceviz silkeliyordu. Bunu gören bir kişi,
“Yiğidim boşuna emek çekiyorsun sen oradan inip gelinceye kadar su cevizleri alıp götürür,boşuna uğraşma dedi.
Cevizi silkeleyen cevap verdi:
“Benim maksadım ceviz toplamak değil , cevizler suya düştüğünde suyun sesini işitmek ve suda meydana gelen kabarcıkları seyretmek.”

Adamcağız bu cevaba şaştı kaldı doğrusu.

İnsan hakları ve özgürlük adına “ceviz ağacının” üzerine çıkıp, kendini insanlara fayda sağlıyormuş gibi gösteren söylemlerle gerçek yüzünü göstermeyenlerin hali tıpkı buradaki hikâyede geçen ceviz ağacına çıktığı halde maksadı ceviz toplamak olmayan adamın durumuna benziyor.

***
Malumdur. Çocuklar oyundan pek hoşlanırlar. Oyuna başlamadan önce soyunur, hırkasını, külahını, ayakkabılarını çıkarır kenara atarlar ve kendilerini oyunun cazibesine öylesine kaptırırlar ki gözleri hiç birşeyi görmez. Hırsız da gelerek tüm eşyalarını çalar götürür. Akşam oluncaya kadar çocuklar oyuna devam ederler. Ancak eve gitme vakti gelince başlarına geleni anlayabilirler.

İnsanın elindekiler ganimet, zaman ise en büyük fırsattır. Zamanı iyi değerlendirmekse insan hayatındaki en büyük hazinelerden biridir kuşkusuz . Elde olanı tutmayı sağlayamazsak ve sürekli dikkatimizi çevremizde üretilen “yapay”lıklara verirsek evdeki bulgurdan olmayacağımızı kim söyleyebilir? Zaman oyalandığımız ve sürekli kayıplar yaşadığımız bir tür oyun olmaktan çıkartılabilir. Bu da hiç şüphesiz irademizin elinde. Biz düşünen ve iradî bir zekâya sahip bir varlıklarız. Fakat yanılgılarımızın ve dalgınlıklarımızın çetelesi tutulsaydı her halde mürekkep kurur, kâğıt tükenirdi. Bu işte bir yanlışlık yok mu? Bir düşünelim. Sonuçta düşünen varlıklarız! Cüneyd-i Bağdâdî Hazretleri şöyle söylemiş çok seneler önce:
"Vakit sermayeni iyi kullan. O bir kere ele geçer; kaçırdın mı bir daha ebediyen ele geçiremezsin. Kâinatta vakitten daha kıymetli bir servet yoktur."

Bu nasihat ve hakikat bugün halen geçerli. Sizce?

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Levent BAHADIR - 26 Ocak 2018 11:04
Değerli kardeşim emeğine sağlıkrnAllahım zamanımızı lüzumsuz bir şekilde harcamaktan bizlere yar ve yardımcımız olsun inşallah

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404