Son Kocaeli
kOCAELİ gAYRİMENKUL
Utku ERİKLİ
uerikli61@gmail.com
Okunma Sayısı: 908
Utku ERİKLİ

SİNEĞİN HAYALİ

15 Ocak 2018 tarihli yazısı

Hz. Mevlana Mesnevî-i şerifte şöyle bir hikâye anlatır bizlere:

 

Sineğin biri kendini fevkalade bir şey sanırdı. Kendi kendine “Şüphesiz ki ben bu devrin zümrüdü Anka kuşuyum, benden daha üstün kimse olamaz” derdi. Bir gün su birikintisi üzerinde bulunan saman çöpüne kondu. Küçük su birikintisini uçsuz bucaksız bir deniz, saman çöpünü bir gemi ve kendini de kaptan sandı.

“ İşte bu bir okyanus, bu da benim mükemmel gemim! Ben de dünyanın denizlerini aşan en büyük kaptanıyım” diye karar verdi ve kendi kendine gururlandı.

Kendine rol biçen makam veren insanoğlunun dünya üzerindeki konumunu anlamaya yeterli sanırım. Güç bende diyenlerin göremedikleri acizliğine güzel örnek… Amerika ve yandaşlarını ne de güzel anlatıyor bu hikâye.

 

***

 

Lokman, efendisinin yanındayken diğer köleler tarafından oldukça kıskanılıyordu. Bir gün efendisi kölelerini bağa meyve toplayıp getirmeleri için gönderdi. Köleler topladıkları meyveleri yolda gelirken yiyip bitirdiler ve gelip efendilerine şöyle söylediler:

“Bütün meyveleri lokman yedi.”

Efendisi, Lokman’a kızdı. Lokman, efendisinin kızgınlığının sebebini araştırıp anlayınca,

“Efendim, dedi Hepimize sıcak su içir ovaya inelim sen atlı olduğun halde biz de önünde koşalım. O zaman gerçek ortaya çıkacak “ dedi.

Efendisi, Lokman’ın dediğini yaptı. Büyük sahrada koşup yorulan köleler yediklerini kusmaya başladılar. Böylelikle kimin yalancı olduğu ortaya çıktı.

Zulüm ile abad olmayı umanlara, Fahrettin Paşa’yı hırsızlık ile yaftalayanlara duyurulur! Bir gün gelecek sizi de koşturacaklar ve ipliğiniz pazara düşecek.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

RIDVAN BAYIR - 19 Ocak 2018 08:58
TEBRİK EDERİM UTKU ABİ. SELAM VE SAYGILAR...
Haldun Özlen - 16 Ocak 2018 15:29
Sineğin hayali yazın, gerçekten çok iyi anlatmış amerika ve yandaşlarınıki o yandaşlar 6. filodan beri bırakmadı ülkenin yakasını hep secde ettiler hep secde ettiler.rn

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404