Son Kocaeli
Utku ERİKLİ
uerikli61@gmail.com
Okunma Sayısı: 988
Utku ERİKLİ

KARANLIKTA FİLİ TARİF ETMEK

05 Ocak 2018 tarihli yazısı

Hz.Mevlana Mesnevî-i şerifte şöyle bir hikâye anlatır bizlere “Hintliler karanlık bir ahıra bir fil koyup o güne kadar hiç fil görmeyen insanlara onu göstermek istediler. Fili görmek için o karanlık yere bir çok insan toplandı. Fakat filin bulunduğu yer o kadar karanlıktı ki hiç bir şey görünmüyordu. Onun için insanlar file elleri ile dokunmaya, ellerini filin dev cüssesine sürmeye başladılar. Dışarıya çıktıklar kendilerinden fili tarif etmeleri istendiğinde ;

Filin hortumuma dokunan

Fil bir oluğa benzer , bir oluktur ” dedi.

Filin kulağına dokunan

Fil bir yelpaze ye benzer ” dedi.

Filin ayağını tuttan

Fil bir direğe benzer” dedi .

Filin sırtına dokunan

Fil bir tahta benzer” dedi.

Böylece herkes filin neresine dokunduysa fili öyle sandı ve ona göre anlatmaya başladı. Her birinin anlattığı başkaydı. Fakat eğer ellerinde bir mum olsaydı, ayrılık kalmaz herkes aynı şeyi görür ve anlatırdı.

Mum ışığı önemli. İnsanların müşterek doğruyu görebilmesi için etken. Tüm parçaları doğru birleştirmek ve stretejiyi buna göre oluşturmak için gerekli.

Tüm planlar mum yakmak isteyene mani olmak üzerine kurulmuş. Zamanımızda mum ışığını yakmak isteyenler olduğu gibi söndürmek isteyenlerde var. Söndürmek isteyenler gerçek yüzlerini hileler ile gizlemeye çalışıyorlar. Gaye ve hedefleri belli. Kargaşa ve fitne. Nerede? İslâm coğrafyasında!

Ama herşeye rağmen maskeleri düştü. Oyunlarını pervasızca açık oynamaya başladılar artık. Bugün fili doğru tarif edebilmek için uyanmalıyız. Kâğıtlar açık oynanmaya başladı.

***

“Akılsız tavuk birgün deveyi evine davet eder.Fakat deve tavuğun evine ayak basar basmaz tavuğun evi yıkılır damı çöküp darmadağın olur.”

Bu bağlamda evin yıkılmadan davet edececeğin misafirini iyi seç. Evini yıkan cinsten değil, imar edecek cinsten olsun. İslâm coğrafyasının ders çıkaracağı konu bu. Amerika ve yandaşlarını çağırırsan evin yıkılır darmadağın olursun.

Bugün komşunun evini yıkmak için gelen yarın senin evini yıkmaya niyet etmiştir. Bu unutulmasın.

***

Kıssadan Hisse

Bir gün karga ile leyleğin birlikte uçtuklarını görüp merak ettim ve bu arkadaşlıkların sırrını araştırmaya karar verdim. Yanlarına yaklaşınca her ikisin de topal olduğunu hayretle gördüm.

Müslüman olduğu halde Amerika ile birlikte hareket edip birlikte uçan ülkelerin durumu şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Ramazan karaçor - 05 Ocak 2018 23:27
Ellerıne saglik Utku kardeşim güzel bir yazınız

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404