Son Kocaeli
Okunma Sayısı: 806

Yüksel ve Bulutları Aş – 2/2

25 Temmuz 2017 tarihli yazısı

… Dağ Etiği Deklarasyonu yazımın ilk bölümünde 12 maddeden oluşan deklarasyonun ilk 4 maddesinden ve bize getirdiklerinden bahsetmeye çalışmıştım, bu yazımda kalan 8 madde’nin 4 ü üzerinden yol alacağız.

5- Dağ Rehberliği ve Liderlerin Sorumlulukları

İster özel yaşantımız olsun ister iş hayatımız olsun veya dahil olduğumuz sosyal toplum içinde her bireyin belli sorumlulukları ve uymak zorunda olduğu kurallar vardır. Bunun yanında toplumda karar alma konusunda yetkin kişilerden oluşan birileri bulunmakta ve belli noktalarda toplumu oluşturan bizler için görev ve konumlarının gerektirdiği kararları alarak uygulamaktadırlar, işte tam da burada dağ etiği deklarasyonu bize şunu ‘’Profesyonel dağ rehberleri, liderler veya grup üyeleri kendi konumları ve diğer grupların ve bireylerin özgürlüklerine ve haklarına saygılı olmalıdır…’’ demektedir.

Yani liderlerin Dağ da ciddi bir sorumlulukları vardır ve bu sorumluluk alanı sadece kendilerini kapsamamakta içinde bulunduğu doğaya ve grubuna, aynı zamanda başka gruplara da sorumlulukları olduğu hatırlatılmadır.

6- Acil Durumlar ve Ölüm

Hayat olağan akışı içinde sürerken hayatın bir parçası olan doğum nasıl bizimleyse yüzleşmekte zorlandığımız ölümde bizimle olmaktadır ki doğanın işleyişi tüm canlılar için bu şekilde akıp gitmektedir, İşte burada mental olarak karşılaşacağımız her duruma hazır olmalıyız gerekliliği karşımıza çıkmaktadır.

‘’Acil durumlara ve ciddi kaza ve ölümle sonuçlanan durumlara hazırlıklı olmalıyız. Dağcılık sporlarında tüm katılımcılar riskleri ve tehlikeleri açıkça bilmeli ve uygun yetenek, bilgi ve ekipmana sahip olmalıdır. Bir acil durumda veya kazada diğerlerine yardım etmeye, aynı zamanda trajedinin neticelerine hazırlıklı olmalıdır…’’

7- Erişim ve Koruma

‘’Dağlara ve yamaçlara ulaşmanın temel bir hak olduğuna ancak sorumlulukla olması gerektiğine inanıyoruz. Faaliyetlerimizi düzenlerken daima çevreye duyarlı bir şekilde ve doğa ve doğal örtünün korunmasının ön planda tutulması yönünde öngörüyle hareket etmeliyiz…’’

Yazının en önemli maddesi bize bu hayata sadece insan olun diyor ama anlaya bilene, bu maddenin üstüne maalesef günümüzde çok şey yazmak gelmiyor insanın içinden.

8- Tarz

‘’Deneyimin kalitesi ve problemi nasıl çözdüğümüz başarmak daha önemlidir. Kaya yüzeyine ve dağda iz bırakmamak için özel çaba sarf etmeliyiz.’’

Denemek özgürlüktür, yapmamak ise sadece basit bir şekilde yaşamaktır diyemez miyiz. Madde üzerinde sadece düşünelim.

Kalan 4 madde üzerinde burada herhangi bir şey yazmak istemiyorum, sadece telefonlarımızı sosyal medya harici bir şey için kullanmayı bırakalım ve merak ediyorsak kalan 4 maddeyi okuyalım.

Katkı ve paylaşımlarınız için; lewenterdogan@hotmail.com

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404