NAR KREŞİ
Levent ERDOĞAN
lewenterdogan@hotmail.com
Okunma Sayısı: 699
Levent ERDOĞAN

Yüksel ve Bulutları Aş

06 Mart 2017 tarihli yazısı

Tüm dünyada milyonlarca insan, kaya tırmanışı, günü birlik yürüyüş(hiking), alpin tarzı tırmanışlar veya benzeri gibi dağcılığın branşlarını oluşturan aktiviteleri, gerek amatör gerekse profesyonel bir yaşam sitili olarak hayatlarının içine alarak kendi maceralarını yaratmaktadır.
Bir spor dalıyla uğraşanlar çok iyi bilir ki yaptıkları sporun bir felsefesi vardır, kimi spor dallarında bu felsefe yazılı ortama taşınmış, ilke ve kurallar olarak o spor dalını yapanlara yol göstermektedir. Kimi spor dallarında ise eğitmenden sporcuya geçen bir hiyerarşi içinde kendini göstermektedir. Nasıl ki normlar sosyal yapının kurallarını düzenlerse bu ilke ve felsefelerde o spor dalının gerekliliklerini belirleyerek sporculara bir yol gösterici olarak karşımıza çıkmaktadır.
İşte bu ışık altında dağcılık sporunun etik kuralları denilen bir ihtiyacı yazılı hale getirmek ve sporcu bilincini arttırmak amacıyla Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun da üyesi olduğu Uluslararası Dağcılık ve Tırmanış Federasyonu(UIAA) 6-8 Eylül 2002’de Dağ Sporlarının Geleceği adı altında bir konferans düzenlemiştir, Tirol Konferansı da denilen bu görüşmelerde, yazılı olmayan dağcılık felsefesini yazılı hale getirerek;
• Dağcılığın etik ve ahlakı kurallarını belirleme,
• Dağcılık sporunu tüm halk kitlesine yayarak, geniş kitlelere hitap etme,
• Bu sporu yapanlara ve yapacak olanlara normlarını gösterme,
• Değerleri belirleyerek bunları maddeler halinde sunma.
• Kişilerin karar alma durumlarının da yol gösterici olma gibi konulara açıklık getirilme amacı güdülmüştür.
12 başlık altında toplanan bu Dağ Etiği Deklarasyonu, konferansın sonucunda karara bağlanarak duyurusu yapılmıştır. Biz bugün bu 12 maddeden ilk 4 tanesinde değinip kısa kısa açıklamalarını yapıp diğer 8 maddeyi ikinci yazımızda ele alacağız.

Dağ Etiği Deklarasyonun Maddeleri
1- Bireysel Sorumluluk
Dağcılar ve tırmanıcılar faaliyetlerini kaza riski olan ve dış yardımın bulunmadığı koşullarda yaparlar. Bu durumu akıllarında bulundurarak, risklerini bilerek ve kendi güvenliklerinden sorumlu olarak bu faaliyetlere katılırlar. Bireysel hareketleri çerçevesinde diğer bireyleri tehlikeye atmamalı ve çevre tahribatına neden olmamalıdır.
Bireysel bir spor dalı olan dağcılık kişinin kendini tanıması, sınırlarını bilmesiyle başlar. Tırmanış gerçekleştireceğimiz dağı iyi tanımak, gerekli motivasyon, bilgiye ve ekipmana sahip olmak bireysel sorumluluğun bir gerekliliğidir.
Doğada sadece kendimizin olmadığını bizden önce nasıl gidenler olduysa bizden sonrada gideceklere bir tahribat yapmadan çevreyi bırakmamız gerektiği aklımızda her zaman olmalıdır.

2- Takım Ruhu
Takım üyeleri tüm gurubun ihtiyaçları ve yeteneklerini dengelemek üzere fedakarlık yapmaya hazırlıklı olmalıdır. Tırmanış, üyelerin birbirini desteklediği ve yüreklendirdiği hallerde her zaman çok daha başarılı olacaktır.
Grup hiyerarşisinin içinde hareket etmek tırmanışın risklerini azaltacak ve başarılı bir faaliyet olmasını sağlayacaktır.
3- Tırmanış ve Dağcılık Toplulukları
Dağlarda ve kaya duvarlarında rastladığımız her kişi eşit derecede saygıyı hak etmektedir. En ücra ve en stresli durumlarda dahi diğerlerine de kendimize davranılmasını beklediğimiz şekilde davranmalıyız.
Ben den bize geçebilmenin ciddi bir erdem olduğunu ve orada bulunan herkesin bir ortak payda için orada olduğunu unutmadan, sahiplenme değil saygı çerçevesinde koruyucu olmamız gerekliliği bilincinde hareket etmeliyiz.

4- Dış Ülkeleri Ziyaret
Dış ülkelerde misafirken Dış ülkelerde misafirken daima nazik ve ölçülü hareket etmeliyiz. Ev sahibi durumunda bulunan kişilere ve kültürlerine karşı düşünceli olmalıyız. Kutsal olan dağlara ve diğer kutsal yerlere saygılı olacağız ve her zaman yerel halkın ve ekonominin yararlanacağı yöntemler arayacağız. Yabancı kültürlerin anlaşılması, tırmanış deneyiminin bir parçasıdır.
Bulunduğumuz ortam alışık olduğumuz sosyal çevreden çok faklı olabilir, bu durumu eleştirisel bir hale getirmek değil anlayarak öğrenme ve saygı duyma olarak tanımlayarak hareket etmek hem bizi hem karşımızda ki sosyal çevreyi anlamamızı kolaylaştıracaktır.

Bugün Dağ Etiği Deklarasyonunun ilk 4 maddesi değinip açılımını yapmaya çalıştım, takip eden yazımda kalan 8 maddeye değinmeye çalışacağım.

Katkı ve paylaşımlarınız için lewenterdogan@hotmail.com

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404