Ajans unlu kOCAELİ gAYRİMENKUL
Utku ERİKLİ
uerikli61@gmail.com
Okunma Sayısı: 1274
Utku ERİKLİ

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

13 Temmuz 2016 tarihli yazısı

Biz müslümanların en hassas olduğu ay Ramazan’dır desek kimse yanlış görmez bunu. Hazırlıklarımız günler öncesinden başlar. Üç ayların başlangıcı Ramazan’a hazırlığın da ilk adımıdır bir taraftan.
Hiç süphesiz ramazan-ı şerif ayının fazileti büyüktür. Rahmet ayı olması sebebiyle farklı bir bereketi boldur. Bu aydaki hayırlar da ayrı bir değere sahiptir. Resulü Ekrem (s.a.v) Efendimize “Hangi sadaka daha faziletlidir?” diye sorulduğunda Peygamberimiz (s.a.v) “Ramazan ayında verilen sadaka” buyurmuştur.
Yapılacak hayırları sadece Cuma günlerine ve Ramazan-ı şerif ayına indirgemek, diğer zamanlarda fakiri unutup bütün iyilik ve ikramı nefsimize layık görmek doğru değildir. Yardım etmede yoğunluk her zamankinden fazladır. Yoğunluk dedim de 1999 depreminin hemen sonrasında kontrolsüz ve ihtiyaçtan fazla dağıtılıp fayda sağlayacağı düşünülen yardımlar geldi aklıma. Biz bunlara niteliksiz yardım diyoruz. Tabi ki yardımın nitelikli olabilmesi için şartlar var. Gerçek ihtiyaç sahibi olmalı. Kişinin gerçek ihtiyacının ne olduğunu bilmek önemli… Ve niyet çok önemli… Bize ancak, yapılacak yardımların Allah için yapılması fayda sağlar.
Bir Hadis-i şerifte belirtildiği gibi insan, bir sadaka vermek isterse yetmiş tane şeytan engelini aşmak zorundadır. Şeytan önce kulun niyetlendiği hayra engel olmak ister. O hayrı yaptırmamak için kulun kalbine bin türlü vesvese verir, geçim endişesi ve yokluk korkusu salar: “Hele şimdilik vazgeç” der.
Şeytan kulun hayra başlamasına engel olamayınca, hayrın içinde hayrı bozmaya çalışır. Kulun niyetini karıştırır, yapacağı hayrın edeplerini zayi ettirir, noksan yaptırır, aceleye getirtir, vaktini geciktirir. Bunlara da gücü yetmezse kula, hayrın peşinde yaptırabileceği ve amelini zayi ettireceği şerleri düşünür.
Kulu kendini beğenmeye, yaptığı hayrı çok görmeye, başkalarını küçümsemeye sevk eder. Verdiği sadakayı başa kaktırır, fakire hor baktırır, diliyle eziyet ettirir ve sonunda hayrı sıfıra indirir. Bütün bunlar hayrın sevabını azaltan afetlerdir. Bunun için hayır yapan kimse, onu muhafaza etmenin yollarını iyi bilmelidir. Aynı zamanda sağ elin verdiğini sol el bilmemeli diyen âlemlerin efendisi (s.a.v) bize bu ibadetteki gizliliği öğretiyor.
Kimsesiz, yoksul ve yetimlere sahip çıkmak, onlara şefkat göstermek dinimiz İslâm’ın şiarlarındadır. Müslümanlar yaşadıkları beldelerde insanlar sıkıntıya düşünce onların yardımına koşarlar. Ellerinden geldiğince her türlü ihtiyaçlarını giderirler.
Hz. Âişe validemizden gelen bir rivayette ise Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
“Cömert, Allah'a yakın, insanlara yakın, cennete yakın; ateşe yani cehenneme uzaktır. Cimri, Allah'a uzak, insanlara uzak, cennete uzak; ateşe ve cehenneme yakındır. Cahil cömert, cimri âlime nazaran Allah'a daha sevimlidir.”
Beşir Derneği olarak Ramazan çalışmalarımızın kapsamında biz de yardımlar yapıyoruz. Bağışçının adına onun vekili olarak ihtiyaç sahibine yardımları götürüyoruz. Bağışlar giriş, yapılan yardımlar çıkış olarak sistemde resmileştiriliyor. Bağışçılar ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü oluyoruz. Mahzun gönüllerin aydınlanmasına vesile oluyoruz. Hiçbir ihtiyaç sahibi yardım yapanın kim olduğunu bilmiyor. Hiç bir bağışçı da yardım ettiği kişiyi bilmiyor. Yapılan çalışmalar gerçek ihtiyaç sahiplerini bulma yönünde. Gerçekten ihtiyacı olan insanlar genellikle “Benim ihtiyacım var” diyemiyor. Bu sebeple arayıp bulmak gerekiyor.
Beşir Derneği olarak yardım yapılacak ailelerin müracaatları üzerine evlerine ziyaret yapılıyor. Bu ziyarette sosyal inceleme kapsamında tespitler yapılıyor. Kriterlere göre uygun bulunan aileler sisteme kayıt yapılarak yardım kapsamına alınıyor. Beşir Derneği olarak hedefimiz gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak ve nitelikli yardım yapmaktır. Bağışçının ve ihtiyaç sahibini hakkını korumaktır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404