Okunma Sayısı: 606

Obezite ülke olduk

14 Aralık 2014 tarihli yazısı

Yapılan son araştırmalara göre Dünyanın %70 i,Türkiye'nin %65 i ve Kocaeli'nin %55 i obezite.
Bu durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor sanırım.Peki nedir bu obezite,neden artarak yayılıyor?Eskiden neden yoktu ya da bilinmiyor muydu?Biz toplum olarak nedense batının hep kötü huylarını alıp bünyemize yerleştirdik.İte obezite de bunlardan biri.Obezite vücut kitle endeksiniz 30'un üzerinde ise bir diğer deyişle bel ölçünüz 80 üzeri ise karşılaştığınız bir kilolu olma hastalığıdır.
Özellikle kadınların iş hayatında daha çok yer alması bununla beraber evlerde daha çok hazır gıda tüketilmesi, özellikle gençlerin fast food (hazır gıda) sektörünün hızla yaygınlaşması ile birlikte dengesiz beslenme sonrasında oluşan bölgesel kilo alımı kaçınılmaz oldu.
Ayrıca teknolojinin artması ile birlikte hareketsiz bir toplum da olduk.Böylece obezite hayatlarımıza daha kolay yerleşti.
Araba ile yolculuklar yürüyüşleri,asansörler merdiven çıkmayı,masa başı işler koşuşturmayı yok etti.
Tv.nu bile uzaktan kumanda ile değiştirir olduk.Halbuki eskiden kanal değiştirmek için kalkıp tv.nun yanındaki tuşları kullanırdık.
Şehir hayatının gelişmesi ile birlikte bağ bahçe işleri de tarihe karıştı.Tüm bu ilerleme ve gelişme hayatlarımızı daha kolay hale getirirken sağlığımızı malesef kötü yönde etkiler oldu.Bu gün kontrolsüz kilo alımı ile karşılaşılan obezite,beraberinde kalp,şeker,tansiyon gibi diğer hastalıkları da getirir oldu.
Kısacası evet teknoloji uzay çağında olduğumuz bu dönemde son derece gerekli ama kendimize ne yapıp ne edip mutlaka hareket yapacağımız aktiviteler bulmalı ,ve beslenmemizi daha sağlıklı hale getirmeliyiz.Haydi artık hareket zamanı...

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404