Gölcük Belediyesi lastik iş
Okunma Sayısı: 1283

Çalışmak Bir Paradokstur

14 Aralık 2014 tarihli yazısı

Her gün hepimiz neredeyse koşa koşa işimize gideriz. Bu ya işimizi çok sevdiğimizdendir ya da sevmesek bile mecbur olduğumuz ve geç kalmamak için acele edişimizdendir. Ama farklı nedenlerle de koşuyor olsak bir şekilde her sabah işimize koşarak gideriz.

Hepimiz çalışmak ve hayatımızı idame ettirebilmek için para kazanmak zorundayız. Peki ya sadece para kazanmak için mi çalışırız ? İşte tam da bu noktada işler biraz karışır ve bu sorunun cevabı “yumurta mı tavuktan çıktı, yoksa tavuk mu yumurtadan çıktı?” paradoksu kadar karmaşık bir hal alıyor.
Aslında insanoğlu için, çalışmak sadece çalışmak değildir!
Sabahları koşarak işimize gitmiyorsak ya da akşamları işten çıktığımızda kendimizi iyi hissetmiyorsak ve sürünerek evimize geri dönüyorsak ciddi anlamda işimizle ilgili problemlerimiz var demektir. Çok parası olan adam bile illa ki bir şeylerle uğraşıyor ve üretiyor. Aslında burada anlatmak istediğim para kazanma meselesinden çok öte bir şeydir.
Çalışmamızın bir diğer amacı, ortaya çıkarttğımız ürün ve hizmetlerle insanlığa faydalı olduğumuz ve bir işe yaradığımız hissiyatıyla maneviyatımızı tatmin etmektir. Çünkü çalışan her insan bir sonuç elde eder ve bu sonuçlarla aldığı geri bildirim eğer kişiyi mutlu ediyorsa pisikolojik olarak da tatmin olur ve çevresine daha pozitif bir enerji yayar.
Kısacası çalışmak her insanın hem fiziksel ihtiyaçlarını karşılaması (yemek, içmek, barınmak.. gibi) hem de pisikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiği karmaşık bir zincirdir. Çünkü bir taraftan çalışırken insanlarla ilişki kurarız ve bunun sonucu olarak da başka bireylerle iletişime geçer ve üyesi olduğumuz gurup tarafından da toplum içerisinde kabul görürüz.
Çalışmak para kazanmanın da ötesinde insanın temel amacı olan mutluluğu sağladıktan sonra faydalı olmaktır. İşinizden memnun değilseniz şartları ve değiştirilebilecek faktörleri iyileştirmek için çaba harcamalısınız. Eğer bu mümkün değilse bu durumda işinizi değiştirmeniz bile gerekebilir . Tecrübeyle sabittir.
Maslow’un Hiyerarşi Piramidi’ni (bir diğer adıyla İhtiyaçlar Hiyerarşisi’ni) bilirsiniz. En alt basmakta fiziksel ihtiyaçlarımız vardır; beslenme, barınma gibi... ve güvenlik, sevme ve sevilme, toplum tarafından kabul görmeyle devam eder ve en üst basamakta da “kendini aşma” ihtiyacı bulunmaktadır.
İşte bu en üst noktaya ulaştığımız da ise, çalışarak giderdiğimiz tüm ihtiyaçlarımıza karşılık, içimizde yatan ve bunca zamandır farkında olmadığımız o muhteşem gücün farkına varırız ve enerjimizi topluma faydalı olmak için kullanmaya başlarız. Tam da bu noktaya ulastığımızdada kendimizi aşmış ve dünyevi ihtiyaçların ötesinde manevi olarak tatmine ulaşmayı hedefleyecek noktaya gelmiş oluruz.
Kısacası çalışmak sadece çalışmak değildir.
Mutlu ve bol kazançlı günler...

Bu Haber/Yazı yoruma kapatılmıştır.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404