Gölcük Belediyesi lastik iş
Okunma Sayısı: 1453

Müşteri memnuniyeti

11 Aralık 2014 tarihli yazısı

 Müşteri ilişkilerinde gerçek başarı satışla birlikte, satış sonrasında verilen hizmet ve bu hizmetin kalitesinde yatmaktadır.

Firmaların genellikle gözden kaçırdıkları ve daha sonra başarısızlıklarının temelini oluşturan en büyük unsur, müşteri şikâyetlerini dinlemekte ve çözüm üretmekte gösterdikleri düşük performanstır.

Müşteri memnuniyetini sağlamak, sadık müşteri potföyü oluşturmak ve başarının sürekliliğini sağlamak aslında çok zor bir süreç gibi görünür bize. Sürekli araştırma yapmak, bunların sonuçlarını değerlendirmek, müşteriyle yeni iletişim kanalları geliştirmek, mevcut iletişim kanallarını iyileştirmek ve geliştirmek, müşteriyi gerçekten dinlemek gerekiyor. Memnun müşteri kitlesine sahip olmak için çok çalışmak ve sürekli bir çaba sarf etmek gerekir.

Ancak, insanüstü gayretler göstermeden de, müşterilerle iletişim kurmak adına birkaç önemli noktaya dikkat etmek bile mevcut müşteri memnuniyeti seviyesini gözle görülür bir şekilde arttırır. Bence bunlardan en en ömlisi ise tatlı dil ve güler yüzdür.

Bu konuya değinmek istememin sebebi bir an Türkiye’de mi yoksa Amerika’da mı olduğumu karıştırmama sebep olacak bir müşteri memnuniyeti deneyimini Türkiye’de ilk defa bu kadar sorunsuz tecrübe etmiş olmamdır.

Geçen hafta arabamın camlarını koyu renk film yaptırmak için Sanayi Sitesinde bulunan Ziebart’a birakmıştım. Arabamı teslim aldım ve üzerinden bir kaç gün geçmesine rağmen filmde bir problem olduğunu anladım. Bunu geçirmiş olduğum berbat bir günün akşamı hava karanlığında farketmem ise beni daha da çileden çıkartmıştı; “Off! işin yoksa şimdi derdini anlat dur” diyerek ağlamaklı bir şekilde telefona sarıldım.

Ziebart İstayon Müdürü Nuray hanım açtı telefonu ve durumu anlattım ama bu arada ağladım ağlayacağim… “Ben sizi memnun edene kadar söker tekrar yapıştırım filmleri, siz hic merak etmeyin Aysun hanımcım” demesi zaten beni güldürmeye ve evime gönül rahatlığıyla gitmeme yetti.

Bu kadarla da kalmadılar, arabamı Ziebart’a biraktıktan sonra Nuray Hanım beni şirket aracıyla ofisime kadar bıraktı ve işlem bitince de gelip beni ofisimden aldı. Arabamın içinin ve dışının da gıcır gıcır temizlenmiş olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Hemcinsim olarak başarısından ötürü ve sanayi sitesi gibi zor bir ortamda fark yaratacak kadar özenli çalıştığı için kendisini takdir ettiğimi bilmesini isterim. Ziebart olarak müşteri memnuniyetine bu denli önem verdikleri için, burdan Nuray Hanıma ve beni ofiste ağırlayan Ümit Beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki sizleri tanıdım.

yazıya

Sevgilerimle…

Bu Haber/Yazı yoruma kapatılmıştır.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404