Başkan Hürriyet: Gerekirse alt yapıyı ben yapacağım burası cazibe merkezi olacak

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Fethiye Caddesi esnafıyla ve vatandaşlarla bir araya gelerek, caddenin yeni görünümüne kavuşması için düzenlenen yarışmayla belirlenen ve bir hafta boyunca oylamaya sunulacak olan 52,23 ve 37 numaralı üç projeyi halka tanıttı. Başkan Hürriyet; "Hürriyet vatandşlara; “Siz isteyin biz uygulayalım, gerekirse altyapıyı da ben yapacağım,Fethiye Caddesi’ni birlikte planlayıp birlikte başlatacağız, halk seçsin halk kazansın İzmit kazansın" dedi.

1 HABER SERVİSİ

Haber
1 HABER SERVİSİ

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Fethiye Caddesi esnafıyla ve vatandaşlarla bir araya gelerek, caddenin yeni görünümüne kavuşması için düzenlenen yarışmayla belirlenen ve bir hafta boyunca oylamaya sunulacak olan 52,23 ve 37 numaralı üç projeyi halka tanıttı. Fethiye Caddesi Proje Tanıtım toplantısına Başkan Hürriyet’in yanı sıra İzmit Belediye Başkan Yardımıcıları Dilek Yalçın, Ünal Özmural, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İKM Başkanı Murat Öztürk, mimarlar, esnaflar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

52,23 VE 37 NUMARALI ÜÇ PROJEYİ TANITTI

Projelerde kullanılacak malzeme yapısından estetik görünüme işlevselliğe kadar değinen Başkan Hürriyet  52,23 ve 37 numaralı projelerin özelliklerini şu ifadelerle özetledi:

 

HEM FONKSİYONELLİĞE HEM DE ESTETİK GÖRÜNÜME ÖNEM

Yağmur suyunun doğal döngüsünü geri dönüşüm aracılığıyla değerlendiren projelerden birinde genel ve bölgesel aydınlatma elemanlarından oluşan aydınlatma özelliklerini sunan Hürriyet, hamam önünde anıt değeri taşıyan noktasal spot aydınlatma özelliğinde kent ihtiyaçları için tasarruflu olacağını vurguladı. Projede merdiven görünümüyle küçük sanatsal lokal görünümü oluştutulmak istendiğine dikkat çekti.

 

DÜKKAN ÖNÜ YERLEŞİMİ VE ZEMİN KAT DETAYLARINI ANLATTI

"Zemin kattaki dükkanlar için metal meş üzerine bütüncül bir yaklaşım sergilediğinin altını çizerek, projelerin hem estetik hem de işlevsel özelliğini ön plana çıkardı. Sunulan projelerde, proje sahiplerinin kullanılması gereken malzeme özelliklerine değinen Hürriyet vatandşlara; “Siz isteyin biz uygulayalım, Fethiye Caddesi’ni birlikte planlayıp birlikte başlatacağız, halk seçsin halk kazansın İzmit kazansın"

 

CADDEYE SANATSAL GÖRÜNÜM KAZANDIRILACAK

Son proje olan 23 numaralı projede ise, üst taban alt taban ve zemin özelliklerini sıralayarak, projenin caddeyi kentsel iç mekan olarak, dönüştürülebilir AVM algısıyla tanıtılmasına dikkat çekti. Projede küp taşın çok kullanışlı olmadığına dikkat çeken Başkan Hürriyet projelerde beğenilmeyen özelliklerin ise proje seçildikten sonra daha kullanışlı malzemeye yer verileceğini ifade etti.Dükkan önleri içinse hat şeklinde çizilebilecek dönem modası olan korten çelikin çok kullanışlı olacağına dikkat çeken başkan Hürriyet, proje sahibinin hamamın önünü sahne haline getirecek şekilde oturma elemanlarıyla sanatsal görünüm verilmesine değinildiğini belirtti.

 

PROJELERDE GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİ

Doğal suyun yağmur suyunun altyapı konusunda sorunlara yol açmayacak şekilde sel baskınlarının oluşmayacağı şekilde tasarlanan projede sarkıt aydınlatmaların ve yuvarlak elemanların kullanıldığını vurguladı.Kullanılan  malzemelere değinen Başkan Hürriyet son projede dükkan kenarlarına küçük oturma alanlarına yer verildiğini ve küçük ağaçlık alanlara ahşap malzemeyle yer verildiğine dikkat çekti. Ağaç tipleri için renklendirici malzemelerle, dükkan giriş önlerine bantlar ve bantlara da boş beton zemin kaplama öngörüldüğünü vurguladı.

 

PROJENİN BAŞLAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI

Herkes oylamadan önce projeleri inceleyerek oylayabilir. Bu oylama bir hafta boyunca isten,len üç projeyi seçebilir. Tar,h olaraksa tam bir net zaman belirtemeiyorum çünkü projelerde belirlendikten sonra da güncwellenmesi gereken kısımlar olabilir. Ayrıca Fethiye Caddesi’nin altyapı sorunları var bunların  kontrol edilmesi eksiklerin ve sorunların giderilmesi gerekiyor. Altyapı konusunda Sayın Başkan’la görüşeceğim.  Altyapıyı güçlendirerek yapmamız gerekecek. Gerekirse altyapıyı ben yapıcam burası cazibe merkezi olacak. Büyükşehir’dn bize gelecek geri dönüşe de bağlı. Zamanı da esnaflarımızla belirlemek istiyorum. Uygulama projesinin bitmesi bu aşamaların gerçekleşmesine bağlı.

 

VATANDAŞLARIN ÖNERİLERİNİ DİNLEDİ

Vatandaşlardan gelen ‘Yaşlılar için caddede bankların çoğaltıolması gerekiyor” önerisine dikkate alnıcağını vurguladı. Bir diğer vatandaş ise; “Caddede oturma grubunun olmasını oluşabilecek rahatsızlıklar nedeniyle uygun bulmuyorum” dedi. Başkan Hürriyet önerilerin özelikle dikkate alınacağını vurgulayarak programa katılan tüm herkese teşekkür etti.

 

PROGRAM DEVAMINDA FETHİYE CADDESİ VE İSTİKLAL CADDESİ ESNAFLARINI ZİYARET ETTİ

Vatandaşların önerilerini de dinleyen Başkan Hürriyet, programa katılan herkese teşekkür ederek,  programına Fethiye Caddesi ve İstiklal Caddesi esnaflarını ziyaretv ederek devam etti.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404