Kıdem Tazminatı değişikliğine tepkiler büyüyor

Kıdem tazminatında yapılacak değişikliğe tepkiler büyüyor. Türk İş’e bağlı sendikaların konfederasyonları İzmit Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek hükümetin kıdem tazminatına getirmek istediği değişikliğe tepki gösterdi.

1 HABER SERVİSİ

Haber
1 HABER SERVİSİ

Kıdem tazminatında yapılacak değişikliğe tepkiler büyüyor. Türk İş’e bağlı sendikaların konfederasyonları İzmit Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek hükümetin kıdem tazminatına getirmek istediği değişikliğe tepki gösterdi.Kıdem tazminatında yapılacak değişikliğe tepkiler büyüyor. Türk İş’e bağlı sendikaların konfederasyonları İzmit Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek hükümetin kıdem tazminatına getirmek istediği değişikliğe tepki gösterdi. Katılımcı sendikalar adına basın açıklamasını okuyan Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız şu ifadelere yer verdi:

 

“KIDEM TAZMİNATI YERİNE TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ GETİRİLMEK İSTENİYOR”

 “Kıdem Tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik sigortası fonu kesintileri arttırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılmak isteniyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getirilmek isteniyor. İsteniyor ama ortada sosyal taraflarla paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi de bulunmuyor. Bu konuda sosyal tarafların mutabakatı da yok. Böylesi bir stabil durum olduğu halde, ekonomide yaşanan mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor.”

 

“FEDKARLIKLARIMIZA RAĞMEN FATURA İŞÇİLERE KESİLİYOR”

“Oysa biz ülkemizin ürettiği her değere alın terimizi emeğimizi katanlarız. Canımız pahasına da olsa büyük fedakârlıklar yapanlarız. Yapanlarız ama gelin görün ki her türlü fedakârlıklarımıza rağmen fatura işçilere, emekçilere kesilmek isteniyor. İşte biz bunun için meydanlarda haykırıyor, bunun için isyan ediyoruz. Kıdem tazminatı hakkımız tüm muhalefetimize rağmen masaya yatırılmak isteniyor. Bu düzenlemeyle daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.”

 

“SALGINLA UĞRAŞIRKEN KIDEM TAZMİNATI GÜNDEME GELİYOR”

“Dünyada olduğu gibi ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.”

 

“KIDEM TAZMİNATI TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ KIRMIZI ÇİZGİSİDİR”

Görüşümüz nettir, kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel birmüessesedir. Türk-İş Kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bu günde muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel kurulunda oybirliği ile alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararların arkasındayız. Kıdem tazminatı. Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş'in kırmızı çizgisidir.

 

“KIDEM TAZMİNATI MEVCUT HALİYLE KORUNMALIDIR”

“Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, sürenin azaltılması bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.”

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404