Son Kocaeli
kOCAELİ gAYRİMENKUL

FIRTINA VADİSİ… DOĞA,TARİH,SPOR.

Doğu Karadeniz’e geçtiğinizde simge olmuş bir yerdir Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası. Mahfolmuş Ayder i sonra yazacağım. Ama şimdi Fırtına’dan bahsedelim.

Haber

Sık orman dokusunun yanı sıra çay bahçeleri, kemerli taş köprüleri ve 1500’lü yıllara dayanan bu vadinin tam ortasında tüm ihtişamıyla yıllara meydan okuyan Zilkale’si ile Fırtına vadisiyle başlayalım.

Doğu Karadeniz müthiş iklimi ile tarihi bir arada yaşayabildiğiniz Fırtına Vadisi yerli yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş. Sevdaluk dizisnin çekimleri de bu bölgedeki Şenyuva köyü ile de ilgi görmeye başlamış.

DSCF0706-570x428
Kaçkar Dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarından akan kar sularının birleşmesiyle oluşan Fırtına deresi vadinin içinden geçer. 3700 mt. zirvesiyle Vercenik dağlarından doğar Fırtına Deresi. 70 km. boyunca bir çok derenin de birleştiği bu akarsu Ardeşen’den Karadeniz’e dökülüyor.

Fırtına vadisini güzelliğini görmek ve anlamak için Yeşil çay bahçelerinin üzerinden doğu karadenizin muhteşem derinliğine bakmak gerek.

Fırtına Deresi’ni takip ederek vadiye doğru ilerlerken kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün en zengin halini görebilirsiniz. Hala Deresi’nin yanındaki tarihi Osmanlı Taş köprülerinden Mikron veya Kale Köprülerine ulaşabilirsiniz.

Ardeşen’den başlayarak Fırtına deresini solumuza alıp yükselmeye başlayalım. Yamaçlardaki çay bahçeleriyle karşılaşıyoruz ilk olarak. Her iki tarafımızda yükselen orman arasında ilerlerken karşımıza dere kenarında tek sıra evlerden oluşan Çamlıhemşin’i görüyoruz. Tek caddesi olan Çamlıhemşin’in bir yanı dağlar, diğer yanı derenin sesiyle birleşmiş.

 

DSCF0803-570x364
Sık orman dokusu içinde 15 km ilerlediğimizde Zilkale’yi görüyoruz. 14. yüzyılda yapılan kale aynı zamanda İpekyolu üzerinde. 750 mt. rakımda bulunan Zilkale ışıklandırmasıyla vadinin içinde gecede oldukça heybetli görünüyor. Çeşitli konserler düzenlenen kaleyi gece ve gündüz ziyaret etmek mümkün.

Bu bölgede dünyada eşine az rastlanır şimşir ormanların bulunması. Yaklaşık 1100 mt. Rakıma çıktığımızda Türkiye’de tek olan Şimşir ormanını görüyoruz. Çalı formunda bulunan bu bitki türü, Karadenizin nemli ve bereketli toprağı ile ağaç boyutlarına ulaşmış durumda. Yosun kaplı İlginç görüntüsüyle oldukça otontik fotoğraflar veriyor bizlere.

Dogu Karadenizin en doğsundan Rize il sınırlarındaki fırtına vadisi Karadeniz’den Kaçkarlara doğru uzanan 70 km lik bir vadi. Konak şeklindeki köy evleri vadiye ayrı bir güzellik katıyor.
Her vadinin tabanında illa dereler vardır. İçilebilir durumdaki bu derelerde yüksek mineralli doğal sular bulunuyor.

DSCF0805-570x428

Bu vadideki dereleri aşabilmek için bir çok tarihi kemerli köprüler var. Bir çoğu Osmanlı zamanın da yapılmış. Taş köprüde taşlar öyle muntazam bir şekilde dizilmiş ki kendi ağırlığıyla sıkıştırarak üzerinden insanların geçmesi sağlanmış.

Kalabalıktan uzak böyle sakin bir ortamda derenin ve kuşların sesini dinlemek huzurun tanımını yapar gibi.

Vadinin dikkat çeken özelliklerinden biride benim gibi adrenalin severler için. Özellikle Mayıs ayında dağlardaki karların da erimesiyle debisi artan Fırtına deresinde rafting yapmak eğlence ve heyecan severleri kendisine çekiyor. Doğa ve tarihin iç içe girdiği bu vadide rafting yapmak oldukça keyifli. Bir çok rafting firmasının bulunduğu fırtınada sporseverler bu heyecanı yaşamak büyük ilgi gösteriyorlar. 50 ile 70 tl arasıolan rafting için önden kısa bir eğitim verilip eğitimli kaptanımızın dümeninde 1.5 saatlik azgın sularla mücadele başlıyor.

DSCF0817-570x428

Adrenalin ve doğa tutkunlarının ilk tercih ettiği yerler arasındadır Fırtına Deresi.
Ben ilk raftingimi burada yapmıştım. Doğaya ve bu heyecana hayran kalmıştım.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan ve özellikle su sporuyla ilgilenenlerin mutlaka gitmek istediği bir bölgedir. Orta seviye raftinge en uygun parkurlara sahip. Yıl boyunca su sporları için uygun olması başka bir güzelliğidir Fırtına Deresinin.

Konaklama… Bölgede bir çok doğa ile iç içe otel, pansiyon ve dağ evlerinden oluşan kalacak yerler var. Fiyatları da abartılı değil.

fırtına_deresi-570x381

Yaylalar..
Rize’nin yeşil doğasında ve bitmek bilmeyen tertemiz havasıyla Ayder, Polakcur Yaylası, Çeymakçur Yaylası’nada gitmeden olmaz tabi.

Ne yenir…
Buralara kadar gelmişken yol üstünde bir çok restaurant var. Muhakkak kırmızı benekli alabalık yeyip, yanında yöresel mısır ekmeği, mıhlama, kara lahana sarması, laz böreği ve fasulye kızarmasının da tadına bakın derim. Yöre insanının hoş sohbeti ile tarihi, doğayı ve yöresel lezzetleri bir arada bulmak ayrı bir keyif..

şimşir-ormanları-570x353

Tulum eşliğinde oynanan horonu da bulursanız tam karadenizlu olmişsinuzdur daaa…

Fırtına vadisine girdiğinizde Karadeniz’e ait her şeyi aynı anda görebilir ve yaşayabilirsiniz.

Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından biri olan Ayder Yaylasındakeyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Gelin Düveni Şelalesi ve diğer şelaleleri görüyoruz.

Fırtına Vadisi nerede?

Rize’den önce Ardeşene geliyosunuz 45 km. ardeşenden ise Fırtına vadisi 70 km. boyunca Kaçkarlara kadar ilerler.

zil-kale-570x384

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Duygu Aydık - 02 Ocak 2018 08:20
Yazıların hayırlı olsun. Tebrik ederim, gezi yazılarını çok severim.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404