Gölcük Belediyesi lastik iş

Madenciler "yas"ta

Kocaeli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı il başkanlığı 4 Aralık Dünya madenciler günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Türkiye'de madenciler günü kutlamasının tam manasıyla bir yasa döndüğünü söyledi.

Kocaeli Ülkü Ocakları Eğitim ve kültür Vakfı eğitimden sorumlu il başkan yardımcısı Tuğrul Gök 4 Aralık dünya madenciler günü vesilesiyle Ülkü Ocağı binası önünde bir basın açıklaması yaptı. açıklamaya Ülkü Ocakları ilçe başkanları ve üyeler katıldı. Gök, Türkiye'deki madencilerin dünya madenciler gününde mutlu olmak yerine tam manasıyla bir yas ortamında olduğunu söyledi.

 

"İLKEL KOŞULLARDA MADENCİLİK YAPIYORUZ"
Türkiye'de özellikle son dönemlerde maden kazaları meydana geldiğini söyleyen Gök, "ne bizler ne de madenciler dünya madenciler gününde gülemiyoruz. Malesef hepimiz yastayız. Madencilere hak ettiği değer verilmemekte ve ilkel koşullarda çalıştırılmamaktadır. Zor ve ilkel koşullarda çalışmalarına rağmen doğru dürüst paraların da alamamaktadırlar. Çalıştıkları madenlerde sığınma odaları yapılmamış ve bile bile ölüme mahkum edilmişlerdir. Soma ve Ermenek'teki yaşadığımız olaylar bunu çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır" dedi.

 

"3 BİNDEN FAZLA MADENCİ ÖLDÜ"
Son 70 yılda 3 binden fazla madencinin öldüğünü söyleyen Gök, bu tablo bizi ölümlü maden kazalarında dünyada birinci sıraya çıkarmıştır. teknolojinin gelişmesine paralel olarak madenlerin daha güvenli hale gelmesi beklenirken, ülkemizde son dönemde maden facialarında büyük bir artış gözlenmektedir. Dolayısıyla mesele teknoloji veya imkanla değil, insan hayatına verilen önemle alakalıdır. Madenciliğin devlet eliyle yapılması yerine tamamına yakınının özel sektöre devredilmesi, bununla birlikte denetimlerin de yetersiz olmasının bedelini işçi kardeşlerimiz canlarıyla ödemektedir.

 

"ÜÇ KURUŞA MECBUR EDİLMİŞLER"
İşçinin hakkını alın teri kurumadan verin diyen bir peygamberin ümmetiyiz diyen Gök şöyle devam etti: "Kömürün izini alın teriyle temizleyen maden emekçilerinin uğradığı haksızlığın temel etkeni olan taşeronluk sistemi, kamu faydası yerine yandaş faydası gözetilerek yapılan özelleştirmeler ve ihaleler doğrudan doğruya Allah'ın emirleriyle ve peygamberin ölçüsüyle ters düşmektedir. Maden işçileri modern köleye dönüştürülmüş, hakları elerinden alınmış, yandaş sendikaların karşısında adeta kaderine terk edilerek susturulmaya çalışılmıştır. Hakkını arayan madencilerimiz ise devletin de baskısıyla üç kuruş paraya razı edilmeye çalışılmıştır.

 

"LÜKS İÇİNDE YAŞAYANLAR BUNUN HESABINI VEREMEZLER"
Gök şöyle devam etti: Devletin ve milletin imkanlarını şahsi menfaatleri ve zevkleri için kullananlar, yolsuzluk batağına düşüp fani fani dünyada lüks içinde yaşamayı marifet zannedip dünyalığı ahirete tercih edenler, bu sorumsuzluklarının hesabını iki cihanda da veremeyeceklerdir. Evlerine bir lokma ekmek götürebilmek için Ermenek'te, Soma'da ve nice maden ocaklarında can veren işçilerin vebalini hiç kimse ödeyemeyecektir

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404