ÇED toplantısına halk damgası

Yahya Kaptan Rizeliler Derneği lokalinde yapılmak istenen ÇED toplantısında ortalık karıştı. Brisa Lastik Fabrikası'nın Kapasite artırması üzerine halk ayağa kalktı. Polis devreye girdi üç kişi gözaltına alındı.

Brisa Lastik Fabrikas'nın %20 kapasite artırmasına gitmesi üzerine Rizeliler Derneği Lokalinde ÇED (Çevre etki değerlendirme toplantısı)  toplantısı yapılmak istendi. Bir kısım Halkevleri Üyesi ve Yahya Kaptan mahalle sakinlerinin de aralarında bulunduğu grup toplantının yapılmasını istemedi. Çevre ve Şehircilik Şube Müdür Vekili Güneş Ekşi ve yetkilileri de yer aldığı toplantıda  halkın toplantıyı yaptırmak istememsi ve yapılmadığına dair tutanak tutulmasını istemesi üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdür yardımcısı toplantıyı iptal ederek olay yerinden ayrılmak istedi. Tutanağın tutulmaması üzerine olay çıktı. Yahya Kaptan Halkı'nın protestosuyla başlayan olayda polis de devreye girdi. Polisin ayırmaya çalışmasıyla olay iyice büyüdü.

ÜÇ KİŞİ GÖZ ALTINA ALINDI

 Olayın uzamasının akabinde Siyasal Bilimler Bölümü Akademisyeni Makbule Şirin, mahalle sakinlerinden Çağdaş Ender Karabacak ve Çetin Ak gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılması için de protesto yapan vatandaşlar, gözaltına alınanların bırakılmadan buradan ayrılmayacaklarını bildirdi. Gözaltına alınanlar polis karakoluna götürüldü. Halkın bir kısmı karakol önüne gidip arkadaşlarını almak istediklerini söylediler.

HALK AYAKLANDI

Brisa fabrikasının %20 kapasite artırımına gidecek olması nedeniyle fabrika yetkilileri ve Çevre ve şehircilik bakanlığı yetkilileri Rizeliler Derneği Lokalinde bilgilendirme toplantısı yapmak istedi. Olay yerine gelen Yetkililer hiç beklemediği bir durumla karşılaştılar. Halkevlerine üye bir kısım grup üyeleri ve Yahya Kaptan halkı muhtar Ahmet Mirza oğlu önderliğinde olay yerine gelip, toplantının yapılmamasını istediler ve olay yerinde tutanak tutulmasını istediler. Tutanağın olay yerinde tutmadan olay yerinden polis eşliğinde ayrılan Çevre ve şehircilik Bakanlığı İl şube müdür vekili Güneş Ekşi ve beraberindeki yöneticiler uzaklaştırıldı. Bunun üzerine sinirleri gerilen halk tepki gösterdi ve yöneticilerin olay yerinden tutanak tutmadan ayrılmasını engellemek istediler. Polisin müdahalesiyle üç kişi göz altına alındı.

TEMİZ VE ÇEVRE İSTİYORUZ

ÇED toplantısının yapılmasını istemeyen halk, Kocaeli'nin yeterince sanayiye doyduğunu ve artık bundan sonra sanayi yapılarının yapılmaması gerektiğini savundular. Hep bir ağızlan düdük çalarak olayı protesto ettiler ve temiz ve yaşanabilir bir çevre istediklerini söylediler. Brisa fabrikasının %20 kapasite artırımına gitmesini eleştirerek, ülke ekonomisine katkı sağlayacağını söyleyerek olayı ballandıra ballandıra anlattıklarını söylediler. İnsan hayatını hiçe sayan bu uygulamaların bir an evvel bitirilmesini söyleyen grup, kanser vakalarının çok fazla arttığına dikkat çektiler. Grup şöyle sitem etti: "Bizler lastik kokusundan, sanayi atıklarından artık bıktık. Bizim sağlımızla oynamayın, hep birlikte temiz çevre istiyoruz" dedi.

 

KOCAELİ SANAYİYE DOYDU

Grup adına açıklama yapan Araştırmacı yazar ve şair Atilla yücel, "Kocaeli'nin sanayiye doydu, bundan sonra yapılacak en ufak bir sanayi artırımına bile halkın tahammülü yoktur. Bu sanayi yatırımları Kocaeli'de bu kadar kümelenmesinin nedeni nedir?  Buradaki yaşayan insanların hayat toleransları diğer sanayisi olmayan illerdeki insanlardan daha mı fazladır? Bu yatırımları başka ülkelerde yapmaya kalksanız bu kadar kolay prosödürle yapabilecek misiniz? Köyden kente göçte en fazla göç alan şehirlerden olan Kocaeli ile alakalı insanların geleceği ile alakalı bir eylem planınız var mı?" diye sordu.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404