Kriptolu Telefonlar Yılbaşına Yetişecek

Paralel yapının, devletin üst düzey yöneticilerinin yapmış olduğu gizli görüşmeleri dinlediği ‘kriptolu’ telefonların yenileri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın söz verdiği gibi yılbaşında kullanıma açılacak. İlk etapta 50 üst düzey kişiye verilecek telefonların sayısı ocak ayı sonunda 250’ye ulaşacak.

Devletin üst düzey yöneticilerinin yapmış olduğu çok fazla gizli görüşmelerin paralel yapı tarafından dinlendiğinin ortaya çıkmasının peşinden yeni kriptolu telefonlar yılbaşına yetiştirilecek. Türkiye’de emniyet sorunu oluşturduğu için, devletin üst seviyesinde kullanımı durdurulan eski kriptolu telefonların yerini yılbaşından bu yana yenileri alacak.

 

YENİ GÜVENLİK UNSURLARI

Yeni telefonlar, evvelki K2’lerle aynı boyutta olacak. Şayet yeni bir isimle kullanıma sunulacak. Yeni kriptolu telefonlar için TÜBİTAK BİLGEM’de oluşturulan 10 kişilik özel bir ekip çalıştı. Linux program üzerinden geliştirilen telefonlarda özel ekip öncelikle algoritmaları komple elden geçirdi, yeni emniyet unsurları ekledi. Soru işareti oluşturan kısımlar ayıklandı.

 

ŞİFRELEMEDE DEĞİŞİKLİK

Yeni telefonlarda en çok büyük farklılık şifreleme yönünden yapıldı. Bu çerçevede yeni telefonlar, şifresiz görüşme yapılamayacak hale getirildi. Yalnızca kriptolu telefonlar arası görüşme yapılacak olan . Geçtiğimiz kriptolu telefonlarda yeşil ve kırmızı iki düğme bulunuyordu. Şifre girilerek sabit ve güvensiz hatlarla görüşmeler yapılıyordu. Güvenlik zafiyeti oluşturan bu durum sayesinde kriptolu telefonlar, paralel yapı tarafından dinlemeye alınmıştı.

 

SERTİFİKADA RİSKLİ BÖLÜMLER YOK

Telefonlardaki bir diğer emniyet zafiyeti de sertifikasyonda gercekleşen değişiklikle giderildi. Sertifikasyon verileri ile alakalı riskli satırlar ayıklanırken, dinlemelerin de bu alan üzerinden yapıldığı biliniyordu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın söz verdiği gibi ilk etapta yılbaşına kadar 50 adet kriptolu telefon, devletin zirvesine dağıtılacak. Bu telefonların android gibi akıllı özellikleri olmayacak. Ocak ayı bitimine kadar 200 kriptolu telefonun dağıtımıyla toplam 250 telefon kullanıma açılacak.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404