Feyzioğlu: "İnsan haklarında geriye gidiyoruz"

Feyzioğlu Kocaeli Barosu ziyaretinde konuştu, Türkiye geriye doğru gidiyor dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Kocaeli Barosunu ziyaret etti. Feyzioğlu baro binasında yaptığı basın toplantısında, "Bu gün bizim için çok önemli bir gün,Sertif Gökçe arkadaşımıza hayırlı olsun demeye geldik. Nasıl destek olabiliriz onları konuşmaya geldik dedi ve yeni bir baro müjdesi verdi. Feyzioğlu "Kocaeli'mize yakışır yeni bir bina ve sosyal tesis yapacağız" dedi. Ayrıca Feyzioğlu, Türkiye'nin insan hakları konusunda geriye doğru gittiğini söyledi.

"İNSAN HAKLARINDA ORTADOĞUYLA KARŞILAŞTILIYORUZ"

10 Aralık insan hakları konusunda geriye gidiyoruz diyen Feyzioğlu, "Türkiye insan hakları konusunda 7-8 sene önce Avrupa'yla kıyaslanırken şimdi Tunus daha başarılı denmeye başlandı. Artık Ortadoğuyla karşılaştırılıyoruz. Kendimize çeki düzen verip işi eğitimden alacağız. Bu da çağdaş bilimsel bir eğitimden geçmektedir" dedi.

"EĞİTİM ŞUARASI ÜMMET ŞUARASI OLDU"

Antalya'da yapılan eğitim şuarasını eleştiren Feyzioğlu şunları kaydetti: "Eğitim şurası Ümmi eğitim şurasına döndü. Bizim konuştuğumuz dedelerimizin mezar taşlarını okuyamıyoruz. Yukarıdan Bir zat isteseniz de istemeseniz de gibi bir söz kullandı. Bu millet geri kalmışlığa itmek istemiyoruz. Biz çağdaşlaşmak istiyoruz. Dünyanı en iyi otomobil ve uçak yapmak istiyoruz. Dünyada marka sahibi olmak istiyoruz. bunun için eğitim istiyoruz. Çocuklarımızın beyinlerinin yıkanmasına karşıyız.

"ANADOLUNUN FERTLERİYİZ"

Bu milletin milli ve manevi değerlerine bunları sömürenden daha fazla sahibiz diyen Feyzioğlu, "Biz Anadolu'nun fertleriyiz. Bu millet en iyisine layıktır diyoruz. evlatlarımızın en ileri eğitimi almasını istiyoruz ve bunu dile getiriyoruz. Osmanlıca ile alakalı gereksiz bir uygulama ile gündemi boş yere meşgul ediyorlar. Osmanlıda bin sekiz yüzlü yıllarda okuma yazma bilenlerin oranı %1 oranında, Cumhuriyetin ilk yıllarında bile %4 oranında idi. Bazıları kalkıp dedelerimizin mezar taşlarını okuyamıyoruz diyorlar. Sizin dedeleriniz okuma yazma bilmediği için mezar taşlarında isim yazmıyor zaten. Siz önce bugün mezarlarınızı ziyaret edin de ondan sonra dedelerinizi ziyaret edersiniz" şeklinde konuştu.

ADLİ YIL YASAKLAMALARINA DEĞİNDİ

Feyzioğlu, "Adli yıl kutlamaları yukarıdan gelen bir baskıdır. Tek adam rejimine doğru gidiyoruz. Bizler on binlerce avukatla birlikte kutlayacağız. Barolar birliği başkanı yılda iki kez konuşur. Onlar hergün konuşuyorlar. O kadar otoriterleştiler ki, öneri dinlemeye bile tahammülleri kalmamıştır. Bu durum Türk demokrasi açısından sıkıntılı bir durumdur. Ben yaptım oldu anlayışı milleti büyük baskı altına almaktadır" dedi.

"PARALEL YAPI VARSA İKTİDARIN ESERİDİR"

Yolsuzlukla mücadele ve paralel yapı iddialarına değinen Feyzioğlu, "Yolsuzlukla mücadele içinde olmalıyız. doğruya doğru diyebilen hesap sorabilen bir yargı olması gerekiyor. Bizler bu anlamda Venedik kriterlerine göre bir öneri sunduk. Bir tek siyasi parti bile gelin şunu konuşalım demedi. Eğer devletin içinde paralel yapı gibi bir yapı varsa bunun sorumlusu 12 yıl ülkeyi yöneten iktidardır. varsa bunu iktidar var etti. Biz emniyetin ve yargının içinde bir düşüncenin ve Cemaatin var olmasını kabul edemeyiz. böyle bir yapı varsa üzerine gidilip çözülmelidir. İktidar ile cemaat arasındaki ortaklık 17 aralıkla birlikte yıkıldı ve kanlı bir iç savaş başladı. Bağımsız bir hukuk devleti olabilmek için, Devlet gibi devlet olmak için sağlam bir hukuk sistemi olması gerekir" şeklinde konuştu.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

Feyzioğlu iç güvenlik paketini eleştirerek," Bizim anlayışımız insanı merkeze koyan ve insan odaklı çalışan bir düzendir. İç güvenlik paketi devleti yönetenlerin kendi gibi düşünmeyenleri bastıracak dünyada benzeri olamayan kabul edilemez bir düzenlemedir. Bizler buna tepkimizi ortaya koyduk ve hukuk devletine bu tür uygulamaların yakışmadığını söyledik. Bütün sivil toplumu, kamuoyu ile paylaştık. Meclis ile paylaşacağız. Burada bir demokrasi yok bunu belirtmek isteriz" dedi

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404