İzmit’te asansörler SIKINTILI

Ülkemizde sıkça yaşanan asansör kazalarını en az indirmek için İzmit Belediyesi’nin denetimleri devam ediyor. Türkiye’de ilk kez bir belediye olarak 2012 yılında asansör denetimlerini başlatan İzmit Belediyesi’nin çalışmaları sırasında ortaya oldukça endişe verici sonuçlar çıkıyor

Belediye yetkilileri” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğine göre. 2012 yılından itibaren asansörlerin yıllık bakımlarının A Tipi muayene kuruluşları tarafından yapılması zorunlu hale getirilmişti. Bunun üzerine İzmit Belediyesi olarak Türkiye’de ilk kez 27.08.2012 tarihinden itibaren lisanlı bir firma ile anlaşarak kentteki asansörlerin kontrollerine başladık.

ASANSÖR DENETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Yaptığımız araştırmalarda İzmit genelinde 1980 adet asansör tespit edildi. Tespit edilen asansörlerden 1563’ü muayene için başvururken geri kalan 417 adet asansör için başvuruda bulunulmamış, bunun üzerine asansör kullanıcılarına uyarı yazısı yazılmıştır. İlk yılın sonunda kontrolden geçirilen 1563 asansörden 1344 adetinin can ve mal güvenliği açısından kullanılamaz durumda olduğu tespit edilerek kırmızı etiket ile işaretlenmişti ” dediler.

482 ASANSÖRDEN 457’Sİ SINIFTA KALDI

İzmit Belediyesi yetkilileri geçtiğimiz Haziran ayından itibaren asansör kontrolleri için yetkili A Tipi muayene kuruluşuyla yeniden anlaşma yapıldığını bildirerek” Haziran-Kasım arasında 482 adet asansörün kontrolü sonucunda 457 asansörün mal ve can güvenliği bakımından tehlikeli olduğu görüldü. Daha sonra sakıncalı olan 86 adet asansörün ikinci, üçüncü ve dördüncü kontrollerinde 59’u gerekli bakımları yaptırarak kullanılabilir anlamına gelen yeşil etiket almaya hak kazanmıştır. Bakanlık yetkililerinin belirttiğine göre Türkiye genelindeki asansörlerin çok büyük kesimi kırmızı etiket almıştır. İzmit’te de ne yazık ki asansör bakımları konusunda büyük bir duyarsızlığın olduğunu gözlemlemekteyiz. Belediye olarak yaptığımız asansör kontrolleri sırasında uygun olanlara yeşil, uygun olmayan asansörlere de kırmızı etiket yapıştırarak bu konuda vatandaşları bilgilendiriyoruz. Kırmızı etiketli asansörlerin de bakımları yapılıncaya kadar hizmet dışı kalması sağlanıyor. Buna rağmen kırmızı etiketli asansörlerin çalıştırılmasından ve olası bir üzücü olaydan birinci derecede bina sahipleriyle yöneticilerinin sorumlu olacağını hatırlatmak isteriz” şeklinde konuştular.

HALKIN EMNİYETİ BİRİNCİL İŞİMİZ

İlgililer, vatandaşların asansör konusunda duyarlı olmalarını isteyerek” Belediye olarak bizler gerekli kontrolleri yapıyoruz. Fakat burada en büyük görev asansör bulunan konut ve işyerlerindekilere düşüyor. Kırmızı işaretli asansörler kullanılmamalı, bunların tamir ve bakımı için bina ve işyeri yöneticilerine baskı yapılmalıdır. Belediyemizin bu titiz çalışması başta yadırgansa da, son zamanlarda sıkça yaşanan asansör kazaları İzmit Belediyesi olarak ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu herkese göstermektedir” şeklinde konuştular.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404