Osmanlıcadan neden rahatsız oluyorlar

AKP Koceli gençlik kolları başkanı Yusuf Akın yaptığı basın açıklamasında son günlerde Tartışılan Osmanlıca ile alakalı olarak yapılan tartışmalara değinerek, "dedelerinin dilini okuyabilmekten neden rahatsız oluyorlar?" diye sordu.

AKP Kocaeli gençlik kolları başkanı Yusuf Akın yaptıkları haftalık toplantılarının ardından gençlik kolları yöneticileri ile birlikte il binasında bir basın açıklaması yaptı. Son günlerde tartışılan Osmanlıca dersleri hakkında açıklamalarda bulundu. "Bizler dedelerimizin mezar taşlarını okuyamamaktan dolayı hicap duyuyoruz. Birileri dedelerinin dilini öğrenmekten rahatsızlık duyuyorlar. Geçmişinizden neden rahatsızlık duyuyorsunuz" dedi.
"NUTUK'UN ASLINI ANLAYABİLİYOR MUSUNUZ?"
Nutuk'un ilk ve orijinal halinin Osmanlıca olduğunu hatırlatan Akın, bugün Osmanlıcaya karşı çıkanlar, Atatürk'ün Nutkunun ilk halini okuduklarında anlayabiliyorlar mı? Acaba. Birileri tarihlerinden ve dedelerinin dillerinden rahatsızlık duyuyor. Bunları tarihlerine bu derece düşman eden nedir? Bizler Genlik kolları olarak dedelerimizin mezar taşlarını okuyamamaktan dolayı hicap duyuyoruz. Bizler Türk gençliği olarak, hem Osmanlıcayı bilip hem bilişim çağına ayak uydurabilir, hem Osmanlı'ca öğrenip hem de İngilizce bilebiliriz. Biz Türk gençleri olarak kendimize güveniyoruz. Kimse Türk gençleri Osmanlı'ca öğrenecek, geri kalacağız diye korkmasın, Biz Osmanlı'ca öğrenip uzaya uydu fırlatabiliriz. Hiç bir şey buna engel değil" dedi.
"BİR GECEDE CAHİL BIRAKILDIK"
Osmanlıca derslerinden rahatsız olacak olanlara seslenerek şunları kaydetti: "O rahatsız olanlara sesleniyorum, bu halk bir gecede cahil bırakıldı. Dedesinin mezar taşını okuyamayan bir nesil neden bu kadar cazip geliyor. Unutmayalım ki tarihimiz birdir, parçalanamaz, bölünemez. Nasıl Cumhuriyet bizimse, Selçuklu ve Osmanlı da bizimdir.
KONGRE TARİHLERİNİ AÇIKLADI
Akın Gençlik kolları kongre tarihlerini açıkladı. Kongreler 9 Ocak tarihinde Dilovası ile başlayıp, 1 Şubat tarihinde Başiskele ile sonlanacak. İlçe kongre tarihleri şöyle: 9 Ocak Cuma Dilovası, 10 Ocak cumartesi Gölcük 11 Ocak Körfez, 11 Ocak Pzar Derince, 18 Ocak Pazar Darıca, 21 Ocak Çarşamba Kandıra, 23 Ocak Cuma Gebze, 24 Ocak Cumartesi Karamürsel, 25 Ocak Pazar Kartepe, 30 Ocak Cuma İzmit, 31 Ocak Cumartesi Çayırova, 1 Şubat Pazar Başiskele

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404