Fotoğraflarla Türk Sanayisinin geçmişine yolculuk

Ülkemizi uluslararası arenada fotoğraflarıyla temsil eden ve yaşayan en büyük fotoğraf üstadı olarak anılan Ersin Alok, ‘1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi’ ile Türkiye’nin dört bir yanında sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Sergi, İstanbul Sanayi Odası ve Eskişehir Ticaret Odası’nın ardından, 4 Aralık – 19 Aralık arasında Kocaeli Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde sanayi odası üyeleri ve sanatseverlerle buluşuyor

Dünyada ve Türkiye’de sanatsal faaliyetler konusunda bir çok ilkin temsilcisi olarak anılan Ersin Alok’un ‘1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi’ Kocaeli Sanayi Odası ev sahipliğinde 4 Aralık 2014 Perşembe günü gerçekleştirilen açılış kokteyli ile kapılarını açtı. Serginin açılış kokteyline sanayi odası başkan ve üyelerinin yanı sıra ulusal ve yerel basın mensupları da katıldı. İş ve sanat dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren açılışta, sanatçının 50 yılda yarattığı eserleri büyük beğeni topladı.

Tarihin yanı sıra fotoğraf sanatının inceliklerini de gözler önüne seren ‘1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi’, tarih ve sanatın aynı karede sunulduğu bir platform olma özelliği taşıyor. Tarihsel gelişimi sanatsal bakış açısıyla yansıtan sergi, tarihin bilinmeyenlerine ışık tutuyor. Makineleşme, şehirleşme kavramlarını birebir deneyimleyerek sanatsal çerçevede ele alan Ersin Alok, ‘1966-2014 Sanayi Fotoğrafları Sergisi’ ile sanayinin kalbi olarak anılan Kocaeli’nde sanatseverleri bir araya getiriyor.

Açılış öncesinde düzenlenen basın toplantısında sanata olan bakış açısının artık daha fazla önem kazandığını ifade eden ve ‘‘1966-2014 Sanayi Fotoğrafları” sergisi ile sanayinin gelişiminin yanı sıra fotoğraf teknolojisinin geldiği noktanın önemine değinen Ersin Alok, “Bu sergi 1966 yılında Türkiye'nin ikinci sanayi devriminin başladığı tarih olarak kabul edilen süreçte Türkiye'deki sanayi hareketlerinin yeni ve modern anlamada nasıl kurulduğunu yıl yıl takip ederek günümüze kadar çektiğim fotoğraflardan düzenlediğim bir sergi. Sergide Türkiye sanayisini olabildiğince anlatmaya çalıştım. Ayrıca bu sergiyi sanayinin başkenti olan Kocaeli’nde açmak, konsept ve anlaşabilirlik açısından çok doğru oldu” dedi.

ERSİN ALOK HAKKINDA

1937 yılında doğan Ersin Alok, Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ile I.I.T.I Akademisi Ticaret ve Gazetecilik Bölümlerini bitirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü'nün kuruluşunu yaptı. Sanat uğraşına resimle başlayan Alok, 1967 yılında profesyonel olarak fotoğrafa başladı. Alok, Endüstri Fotoğrafçılığı konusunda önemli çalışmalar yaptı. Arkeolojik ve Mimari Fotoğraf çekimi konusunda gerçekleştirdiği buluşlarıyla da ünlüdür. Türkiye'de, ilk olarak 360 derecelik görüşle, eskiz olarak fotoğraf çekimini gerçekleştirdi (1986) Dünyanın çeşitli yerlerinde derin su dalışları yaparak fotoğraflar çekti. İlk Kızıldeniz dalışını gerçekleştiren Türk fotoğraf sanatçısıdır. V. Paris Bienali'nde "Absurd" anlatımı içinde Birincilik Ödülü aldı. Ardından Roma, Brüksel, Sofya, Varşova ve ABD Barkley birincilikleri geldi. 1989'da Dünya Fotoğrafçıları Birliği, Helsinki'de Alok'a Asya'yı temsil etme hakkını verdi ve Alok üç arkadaşıyla birlikte DOĞA temalı Panoromik Üçgen Sergisini açtı. Ses kayıtları konusunda yaptığı çalışmalarla Ses Arşivi oluşturdu. Ayrıca beş milyona yakın diadan oluşan arşiviyle Türkiye'nin ilk DIABANK'ını kurdu (1967). Alok'un bugüne dek 24 kitabı yayınlandı. Alok, dökümanter film konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Kendisinin keşfi olan Doğu Anadolu Kaya Üstü resimleri yaklaşık olarak 10.000'in üstündedir. Bugüne kadar Yeni Zelanda ve Güney Kutbu dışında her yerde Prehistorik ve Antropolojik araştırmalar yaptı. Himayalalar'da ve Hindu & Budist mabetlerde "Yaşamın Paylaşılması ve Seksüel Davranışlar" konusunda da araştırmaları oldu. Sanata etki eden olay ve olguları derinlemesine inceleyen Alok, dünya çapında onlarca konferans düzenledi. Kadrajına yansıyan her ayrıntıya sanatsal bir boyut kazandıran Alok’un arşivinde 11 milyonu aşkın görsel ve dia çalışması bulunuyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404