Kamyoncular isyan etti

Başiskele SS. 4. nolu Kamyoncular ve taşıyıcılar kooperatifi başkanı İsmail Özkar dün yaptığı basın açıklamasında Ankara Kooperatifler birliğinin almak istediği, kamyon muayenelerinin 1 yıldan 6 aya düşürülmesine karşı çıktı.

Başiskele SS.4. nolu Kamyoncular ve Taşıyıcılar Kooperatifler birliği başkanı İsmail Özkar kooperatif binasında kamyoncularla birlikte bir araya gelerek, yapılmak istenen yeni düzenlemeye karşı çıktıklarını söyledi. Normalde kamyon muayenelerinin 1 yılda bir oduğunu söyleyen Özkar, "bizler bunu iki yılda bir yapılması gerektiğini düşünürken, Ankara Kooperatifler birliğinden gönderilen yazıda muayene sürelerinin 6 aya düşürülmek isteniyor" dedi.

KAMYONCULAR ZOR DURUMDA

Öz kar, "kamyoncular zaten çok zor şartlarda çalışıyor. 1 yılda bir muayene yapılmasına rağmen yeterince zaman kaybı oluyor. Aynı zamanda ödenen muayene ücretleri 1 yılda bir ödenirken, şimdi 6 ay da bir ödenmeye başlanacaktır. Bu durum zaten çok zor şartlarda çalışan ve ekmeğini taştan çıkaran kamyoncularımız açısından bu durum çok büyük sıkıntı teşkil edecektir. Kamyoncu kardeşlerimiz gece gündüz çalışmaktan kendine bile zaman ayıramazken, 6 ayda bir yapılacak olan muayene ile daha fazla zaman kaybedecek ve yine o süre içinde çalışamayacak ve evine ekmek götüremeyecektir. Bu uygulama çalışan bütün kamyonculara zarar verecek bir uygulamadır. Bu nedenle yapılacak olan bu yanlış uygulamadan bir an evvel vazgeçilmelidir" dedi.

KAMYONCULARIN YETERİNCE GİDERİ VAR

Kamyoncuların aylık yeterince giderlerinin olduğunu, hiçbir borçlu kamyoncunun olamadığını ve böyle giderse kamyonculuğun 4-5 seneye biteceğini söyledi. Devletin ne kadar vergi düzenlemesi getirirse getirsin kamyoncuların ödeyemeyeceğini söyleyen Özkar, kamyoncuların üzerine bu kadar yükün bindirilmemesini söyledi. ve, kamyoncu giderlerini şöyle açıkladı:

1)Lastik ücreti: 165 tl

2) Trafik sigortası: 85 tl

3) Araç kasko ücreti: 125 tl

4)Araç bandrolü: 150 tl

5)Aylık ödenecek KDV:

6)Şöförün SSK primi: 400 tl

7)Stopaj vergisi:135 tl

8)Geçici vergi: 100 tl

9)Bağkur Primi: 390 tl

10)İş Sağlığı ve İş Güvenliği: 100 tl

11)Muhasebe ücreti: 235 tl

12)Şöför aylığı:1200 tl

Özkar kamyoncuların yeterince sıkıntılı olduğunu söyledi ve devletin kamyoncuların sıkıntılarını kolaylaştırmak yerine zorlaştıtrdığını söyleyerek, "devlet aslı görevini yeribne getirip kamyoncuların işini kolaylaştırmalı" dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

SON KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0532 415 9404